Pałac Kultury - zamiast symbolu rosyjskiej dominacji, stwórzmy całoroczny "Central Park"Na przełomie XIX i XX wieku, na pustym dziś placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, czyli pomiędzy współczesnym hotelem Victoria a budynkiem Teatru Wielkiego rosjanie wybubowali ogromną cerkiew - sobór św. Aleksandra Newskiego.

Link:https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_%C5%9Bw._Aleksandra_Newskiego_w_Warszawie

Oczywiście nie chodziło tu o względy religijne, lecz o podreslenie rosyjskiej dominacji w Warszawie, znajdującej się wtedy (aż do I wojny światowej) na terenie "zaboru rosyjskiego", czyli pod okupacją. W latach 1924-1926 cerkiew tę rozebrano, podobnie jak wiele innych.

Pałac Kultury w centrum Warszawy był tym samym - symbolem rosyjskiej dominacji w Polsce w latach 1945 - 1989, gdy Polska  znowu znajdowała się pod zaborem rosyjskim, czyli dotkliwą okupacją polityczną, ekonomiczną i militarną ze strony ZSRR.

Nasi pradziadkowie "mieli dość jaj", żeby po prostu zburzyć symbole rosyjskiej dominacji w centrum swojej stolicy. To samo powinno się stać z "Pajacem Kultury" zwanym też "Pekinem" (od skrótu PKiN).

Link: http://jaron.salon24.pl/388632,zburzyc-palac-kultury-i-nauki-w-warszawie

Na jego miejscu mógłby powstać (na przykład) przeszklony, całoroczny ogród - coś w rodzaju "Central Parku" odgrodzonego od ulic: Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej, Emilii Plater i Alei Jerozolimskich ciągiem niezbyt wysokich budynków mieszczących przestrzeń publiczną i coworkingową, muzea, sklepy, biura, może jakieś instytucje edukacyjne i sportowe (baseny ?).

Na dachach tych budynków mogłyby powstać kolejne ogrody. Przestrzeń pomiędzy tymi budynkami, odgrodzoną już od hałasu miasta, czyli miejsce, gdzie obecnie stoi "pałac" powinno stać się parkiem - z miejscem na sport, wypoczynek, może jakimś małym jeziorem po środku ? Jednym słowem autentyczną przestrzenią dla mieszkańców miasta, które kiedyś, dawno temu było Paryżem północy.   

Jak obecnie wygląda przestrzeń dookoła pałacu ? Wielkie parkngi, beton i brudne, nieprzyjazne parki stanowiące przedłużenie przestrzeni pobliskich dworców kolejowych. Ta przestrzeń jest zmarnowana i nie służy nikomu. Pałac dewastuje dookoła siebie 10-cio krotnie większą przestrzeń, niż ta, na której stoi sam budynek. Jest ona na swój sposób nieprzyjazna i nieludzka.

Zatem:  ZBURZMY  PEKIN   I  ZAŁÓŻMY  sobie  CENTRAL  PARK.  To  jest  nasze  miasto !

Zapraszamy do podpisania petycji !

Linki do ciekawych wywiadów:

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jak-pilsudski-mogl-zdobyc-moskwe-dwukrotnie-zychowicz-bylismy-o-krok-od-wielkosci/y7qx4e


Liczba popierających
9 osoby

Kategorie petycji